DOLAR 32,3023 -0.03%
EURO 35,1256 0.48%
ALTIN 2.407,54-0,30
BITCOIN 2189045-2,28%
Şanlıurfa
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Orta Doğu’da tırmanmaya son verilmesini istiyor

Türkiye, Orta Doğu’da tırmanmaya son verilmesini istiyor

ABONE OL
15 Nisan 2024 00:18
Urfa Haberleri Türkiye, Orta Doğu’da tırmanmaya son verilmesini istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, ;İran’ın dün geve İsrail’e İHA ve füzelerle yaptığı misilleme saldırısından sonra Orta Doğu’da tırmanmaya son verme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklamada, İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki Türkiye’nin mesajlarının açık biçimde aktarıldığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, “İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir” dendi.

Açıklamada, Türkiye’nin misilleme öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşülerek itidal çağrısında bulunduğu hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanlığının açıklaması şöyle:

“İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli