DOLAR 31,1450 0.13%
EURO 33,8124 0.02%
ALTIN 2.033,370,08
BITCOIN 17787945,14%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIK BİZDE  İSVEÇ’İN ÖNÜNÜ AÇALIM

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIK BİZDE İSVEÇ’İN ÖNÜNÜ AÇALIM

ABONE OL
10 Temmuz 2023 15:31
Urfa Haberleri TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇIK BİZDE  İSVEÇ’İN ÖNÜNÜ AÇALIM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, yarın başlayacak olan Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Vilnius’a hareket edeceklerini belirterek, zirveyi Ukrayna’daki savaşın küresel istikrara ve güvenliğe yönelik menfi tesirinin arttığı bir dönemde yaptıklarını dile getirdi.

Bu kritik zamanda NATO coğrafyasının savunması ve güvenliği hakkında görüş teatisinde bulunacaklarını ve önemli kararlara imza atacaklarını aktaran Erdoğan, “İttifakın caydırıcılık ve savunma yapılanmasını tahkim etmek, Ukrayna başta olmak üzere ortakları desteklemek üzere Madrid Zirvesi’nde aldığımız kararları gözden geçireceğiz. NATO’nun ve müttefiklerin Ukrayna’ya desteğinin bir göstergesi olarak ihdas edilen NATO Ukrayna Konseyi’nin ilk toplantısını da bu vesileyle tertipleyeceğiz. Savaşın en kısa sürede adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesinin, Ukrayna’nın NATO’ya üyelik sürecini daha da kolaylaştıracağına inanıyoruz.” diye konuştu.
Litvanya ziyareti vesilesiyle bir gerçeğin altını özellikle çizmek istediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Şu an 50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var ve şu anda NATO üyesi ülkelerin hemen hemen tamamı Avrupa Birliği üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın zamandır bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum ama aynı zamanda Vilnius’ta da sesleneceğim; önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım.” dedi.

En az 10 karakter gerekli