DOLAR 31,0859 0.3%
EURO 33,6964 0.12%
ALTIN 2.020,660,20
BITCOIN 1591688-0,70%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

TZOB’dan ‘yerli malı tüketelim’ çağrısı

TZOB’dan ‘yerli malı tüketelim’ çağrısı

ABONE OL
18 Aralık 2023 12:40
Urfa Haberleri TZOB’dan ‘yerli malı tüketelim’ çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, “Üretim açığımız olan ürünlerde destek ve teşvikler artırılarak yerli üretim artırılmalı, yerli malı kullanılmalıdır” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, yerli ürün tüketimi bilincinin artırılması ve tutumlu olmanın özendirilmesi amacıyla 1946 yılında başlatılan “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” son yıllarda “değeri ölçüsünde kutlanmadığını” ifade etti.

Bayraktar, “Yerli malının önemi tüm dünyada giderek artan gıda milliyetçiliğiyle kendisini gösteriyor. Geçmiş yıllarda üretmenin, ülkemizde üretileni tüketmenin, ürettiğini tüm dünyaya tanıtmanın önemi yerli malı haftasında daha fazla vurgulanıyordu. Bugün ise dünyada ülkeler gıda milliyetçiliğine vurgu yapar hale geldi” dedi.

BM verilerine, 2022 yılında dünya üzerinde 783 milyona yakın insanın açlıkla mücedele ettiğini belirten Bayraktar, yapılan gıda israfına da dikkat çekti.

Türkiye’nin çok sayıda tarım ürünleri ve bu ürünlerdeki çeşitlilikle dünyada ön sıralarda yer aldığına anlatan Bayraktar, değişik kategorilerinde toplam 452 coğrafi işaretli tarım ürünü bulunduğunu ve bunlardan 15 tarım ürününün AB coğrafi işaret tescili aldığını kaydetti.

Yerli malı ve tasarruf bilinci

Şemsi Bayraktar, tarımsal ürün üretimi ve çeşitliliği bakımından avantajlı bir ülke olan Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ithalatının ihracatından daha fazla arttığını ifade ederek, şunları dile getirdi:

“2020 yılının 10 ayında 12,1 milyar dolar tarım ve gıda ürünü ithalatı yapılırken 2023 yılının aynı döneminde ithalat 20,4 milyar dolara yükseldi. Son üç yıllık dönemde tarım ürünleri ihracatı yüzde 50 oranında artarken ithalat yüzde 68,2 oranında arttı.

Üretim açığımız olan ürünlerde destek ve teşvikler artırılarak yerli üretim artırılmalı, yerli malı kullanılmalıdır.

Okullarda çocuklara yerli ürünlerin tüketiminin önemi öğretilmeli, tutumlu ve tasarruflu olma bilinci aşılanmalıdır.

İthal ürünlere olan ilgilinin yerli ürünlerimize duyulması için bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapılmalı ve yerli malların görünürlüğü artırılmalıdır.

Ülke olarak milli bir bilinçle hareket etmeliyiz. Bu bilinçle vatandaşlarımız ne kadar çok yerli ürün kullanırsa, taleple birlikte üretimimiz artar ve ithal ürünlere olan ihtiyaç azalır.

Çiftçilerimiz gece gündüz demeden çalışıyor ve üretiyorlar. Bu ürünler kendi milli servetimiz, yerli ürünlerimizdir. Halkımız bu ürünleri gönül rahatlığıyla alıp tüketmeli ve yerli ürünlerimize sahip çıkmalıdır.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli