DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN
BITCOIN 2173857-4,97%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ukrayna Amerikan yardımı olmazsa Rusya karşısında gerileyecek

Ukrayna Amerikan yardımı olmazsa Rusya karşısında gerileyecek

ABONE OL
30 Mart 2024 20:14
Urfa Haberleri Ukrayna Amerikan yardımı olmazsa Rusya karşısında gerileyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, 60 milyar dolarlık büyük askerî yardım programının ABD Kongresi’nde aylardır engellenmesi nedeniyle ülkesinin Rusya karşısında “geri adım atmak” zorunda kalacağını söyledi.

Zelenski, Washington Post’a verdiği bir röportajda, “Amerikan desteği yoksa hava savunmamız, Patriot füzelerimiz, elektronik savaş için sinyal bozucularımız, 155 mm top mermilerimiz de yok demektir. Bu da adım adım, küçük adımlarla, geriye gideceğimiz anlamına gelir” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, özellikle Rusya’nın işgal ettiği ve Ukrayna’ya füze yüklü uçaklar gönderdiği Kırım’daki hedefleri vurabilmek için uzun menzilli füzeler talep etti.

Cumhurbaşkanına göre, bu yardımın engellenmesi, Ukrayna’nın “altı ay kaybetmesine” neden oldu. Zelenski, “Daha fazla zaman kaybedemeyiz. Ukrayna partiler arasında siyasi bir sorun olamaz. Ukrayna düşerse Putin dünyayı bölecektir” dedi.

Ukrayna liderine göre, ABD askerî yardımını bekleyen Ukrayna askerleri, “halihazırda bulundukları yerde, doğuda kalmak zorunda ve geri çekilmemenin bir yolunu bulmaya çalışıyorlar. Ukrayna, Rus bombardımanına rağmen, “durumu istikrara kavuşturmayı” başardı ve istikrarlı kalırsa yılın ilerleyen dönemlerinde yeni bir karşı saldırıya girişebilir. Ancak Rus güçlerini püskürtmek için “daha fazla silaha” ihtiyacı var!

Zelenski, “Siz yeni bir karşı saldırı hazırlamak için adım atmazsanız, Rusya atacaktır. Bu savaşta öğrendiğimiz şey bu: siz yapmazsanız Rusya yapar” dedi.

Rusya’nın bombardımanlarına karşılık olarak ve caydırıcı bir etki yaratmak umuduyla Ukrayna son haftalarda Rusya’ya ait birçok enerji tesisini vurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, ABD’nin bu eylemlere verdiği tepkinin “olumlu olmadığını” itiraf etti.

Ancak kendisini savunan Zelenski, “İnsansız hava araçlarımızı kullandık. (…) Eğer enerji sistemimizi koruyacak bir hava savunmamız yoksa ve Ruslar buna saldırırsa, sorum şu: neden karşılık veremiyoruz? Onların toplumu benzinsiz, dizelsiz, elektriksiz yaşamayı öğrenmek zorunda… Bu da adil bir şey” dedi.

“Putin kurnaz ama zeki değil”

Volodimir Zelenski, Joe Biden’ın silah tedariki konusunda “temkinli” olduğuna inanıyor çünkü “bir Rus nükleer saldırısından çekiniyor”. Ancak Ukrayna Devlet Başkanına göre, Vladimir Putin, “deli” olduğunu ve “dünyada hiç kimsenin onun ne yapacağını yüzde 100 söyleyemeyeceğini” kabul etse bile nükleer bir çatışma riskini göze almayacaktır!

Zelenski, “Putin kurnaz ama zeki değil. Zeki biriyle dövüştüğünüzde bu kurallı bir dövüş olur. Ama kurnaz biriyle dövüştüğünüzde, bu her zaman tehlikelidir” dedi.

Ukrayna liderine göre, Vladimir Putin’in 2014’te Kırım’ı ele geçirir geçirmez “tutuklanmalıydı.” Zelenski, “Avrupa sınırda güvenlik ve Rusya ile önemli bir ticaret istiyordu. Bu da Ukrayna ile savaşa giden yolu açtı. (…) Kırım’ı ele geçirdi ve hiçbir tepki olmadı. Kimse onu geri püskürtmedi. Kimse onu durdurmadı” diye yakındı.

Zelenski, Rusya’nın ülkesini işgal etmesini engellemek için Şubat 2022’de ülkesine Amerikan askerleri gönderilseydi buna izin vereceğini söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli