DOLAR 32,5312 0.01%
EURO 34,7181 0.01%
ALTIN 2.431,830,00
BITCOIN 21638032,33%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ukrayna: Rusya iki yıldır ilk kez savaş kelimesini kullandı

Ukrayna: Rusya iki yıldır ilk kez savaş kelimesini kullandı

ABONE OL
24 Mart 2024 15:32
Urfa Haberleri Ukrayna: Rusya iki yıldır ilk kez savaş kelimesini kullandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya, Ukrayna ile çatışmasını tanımlamak için başvurduğu “özel askerî operasyon” ifadesini iki yıldır hiç sektirmeden kullandı, ancak Kremlin sözcüsü bugün bir röportaj sırasında ilk kez “savaş” terimini kullandı.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rus “Argoumenty I Fakty” dergisine verdiği demeçte, ihtilafta Batılı güçlerin rolüne değinirken, “Kendimizi bir savaş halinde buluyoruz. Evet, özel bir askerî operasyon olarak başladı, ancak bütün bu çete kurulur kurulmaz, kolektif Batı tüm bunlara Ukrayna tarafında katıldığında, bizim için bir savaş oldu” dedi.

Rus diplomasisi, “kolektif Batı” terimini, ABD, NATO müttefikleri ve Avrupa Birliği üyelerinin tamamını ifade etmek için kullanıyor.

Bu, “savaş” kelimesinin kullanımını para cezaları ve hapis cezalarıyla bastırmaktan çekinmeyen Rus hükümeti için radikal bir değişikliği temsil ediyor.

Bununla birlikte, nüansa dikkat etmek gerekiyor.

Birkaç üst düzey Rus yetkili, şubat 2022’den beri “savaş” kelimesini zaten kullandı, ancak bu kullanım, Ukrayna’daki Rus taarruzunu değil, Batı’nın Rusya’yı hedef alan eylemlerini betimlemek içindi.

Peskov, günlük basın toplantısında da “savaşa dönüştüğünü” belirterek, “özel askerî operasyon” ifadesinin kullanılmasının durdurulduğunu söyledi.

Ancak yine de dikkatli olmak gerekiyor çünkü “savaş” kelimesinin kullanılması standart bir ölçü haline gelmemeli!

Peskov, bu kelimeyi kullanmaya cesaret edenler için para cezası veya mahkumiyet riski sorulduğunda, bu terimin Rusya’yı eleştiren bir bağlamda kullanılmasına izin verilmesinin beklenmemesi gerektiğini ustaca ima etti.

Peskov, “Benim bağlamımı, bu kullanım nedeniyle hüküm giymiş olanların bağlamıyla karşılaştırın” diyerek, konuyu daha da karmaşık hale getirdi.

Gözlemcilere göre, savaş teriminin Kremlin tarafından resmî olarak kullanılması, siyasî seçkinler ve halk için “psikolojik bir sınırın” aşılmasına işaret ediyor. Dahası, bu terimin kullanılması, Vladimir Putin’in yeni bir dönem için Devlet Başkanı seçilmesinden sonraya denk düşüyor!

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli