DOLAR 32,5669 0.04%
EURO 34,8594 -0.08%
ALTIN 2.430,360,02
BITCOIN 2105878-3,20%
Şanlıurfa
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Ukrayna savaşının finansmanı için Rus parası’

‘Ukrayna savaşının finansmanı için Rus parası’

ABONE OL
28 Şubat 2024 18:09
Urfa Haberleri ‘Ukrayna savaşının finansmanı için Rus parası’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e göre Avrupa Birliği, dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen kârları Ukrayna’ya askeri malzeme satın almak için kullanmayı düşünmeli.

Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Dondurulan Rus varlıklarından elde edilen kârın Ukrayna’ya ortaklaşa askeri teçhizat alımı için kullanılması konusunda bir görüşme başlatmanın zamanı geldi” diyen Leyen, AB’yi savunma politikası konusunda “daha fazlasını yapmaya” çağırdı.

Von der Leyen, “Bu para için Ukrayna’yı ve tüm Avrupa’yı yaşamak için daha güvenli bir yer haline getirmekten daha güçlü bir sembol ve daha iyi bir kullanım olamaz” dedi.

AB için savaş tehdidinin “yakın olmayabileceğini ama imkansız da olmadığını” ifade eden Von der Leyen, “Savaş riskleri abartılmamalı ama bunlara hazırlıklı olunmalı ve bu da üye devletlerin silahlı kuvvetlerini acilen yeniden inşa etme, yenileme ve modernize etme ihtiyacıyla başlamalı” diye konuştu.

Von der Leyen konuşmasında Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki haftalarda sunacağı yeni Avrupa Endüstriyel Savunma Stratejisi’nin önizlemesini yaptı ve stratejinin ana hedeflerinden birinin “ortak tedarik “e öncelik vermek olduğunu söyledi.

Von der Leyen, “Avrupa yeni nesil savaş kazandıran operasyonel kabiliyetleri geliştirmek ve üretmek için çaba sarf etmelidir” dedi ve ekledi: “Bu da önümüzdeki beş yıl içinde savunma sanayi kapasitemizi turbo şarj etmek anlamına geliyor.”

Von der Leyen Avrupa’nın savunma alanında daha fazla çaba göstermesinin NATO ittifakına olan ihtiyacı azaltmayacağını da belirterek, “Aslında, özellikle savunma konusunda daha egemen bir Avrupa, NATO’nun güçlendirilmesi için hayati önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli