DOLAR 32,5275 0.07%
EURO 34,6422 -0.17%
ALTIN 2.444,13-2,20
BITCOIN 21483641,64%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ulus 100. Yıl Meydanı açıldı

Ulus 100. Yıl Meydanı açıldı

ABONE OL
21 Mart 2024 02:00
Urfa Haberleri Ulus 100. Yıl Meydanı açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB), Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde başlattığı dönüşüm çalışmaları kapsamında kente kazandırılan Ulus 100. Yıl Meydanı açıldı.

Cumhuriyet Dönemi öncesine dayanan zengin bir tarihi, kültürel ve manevi mirası içinde barındıran Ulus, yeni meydanına kavuştu.

Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesi’nin bir bölümünü oluşturan Ulus 100. Yıl Meydanı ve Kapalı Otopark’ın açılışı dolayısıyla ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı törenle kentin hizmetine açıldı.

Yavaş, meydanın Cumhuriyet tarihinin en değerli merkezlerinin Ulus’ta yer aldığını belirterek “Bu bölge çok uzun yıllar Ankara’nın politik, bürokratik, finansal, kültürel ve ticari merkezi olmuştur. Ulus dünyadaki örneklerinde olduğu gibi bizim için çok önemlidir. Tarihimiz, kültürümüz ve zenginliğimizdir. Son birkaç on yılda yaşanan gerilemeyi durdurup burayı turizm kenti haline getirmek bizim en büyük projelerimizden birisidir” dedi.

Ulus’un da tarihi kent merkezi olarak turistlerin geldiği, esnafın para kazandığı bir alan olacağını anlatan Yavaş, Ulus trafiğinin tamamının yer altına alınma projesinin Kültür Tabiat Varlıkları’na sunulduğunu, incelemenin sürdüğünü söyledi.

Kültürlerin buluşma noktası

Tarihi yapıların tam kalbinde yer alan 100. Yıl Meydanı’nın Ankara halkına nefes aldıracağını belirten Yavaş, şöyle konuştu:

“Proje, yeşil dokusu ve otopark sorununa çözüm niteliğindeki katlı otoparkıyla hizmet verecek. Projede yer alan otopark dışındaki alanlar da yeşilin başkenti Ankara’ya yakışıyor. Ankara’nın iklim ve dokusuna uygun olarak farklı türde 300 tane ağaç dikildi. Toplam alanı 8000 metrekare olan bu alanda 2000 metrekare büyüklüğünde ana meydan, peyzaj alanları ve toplam 214 araç kapasiteli iki katlı otopark yer alıyor. Otomasyon sistemiyle hizmet verecek otopark alanında kapasite durumunu online olarak takip etmek de mümkün olacak. Ayrıca projede tüm alana hizmet edecek kafeterya da yer almaktadır. 100. Yıl Meydanı inşallah Ankara’nın tarihsel dokusunun tam kalbinde kültürlerin buluşma noktası olacak.”

Atatürk’ün emaneti

Yavaş, 100. Yıl Meydanı projesinin maliyetinin 161 milyon lira olduğunu belirterek, bölgeye ilişkin proje kapsamından yapılmakta olan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yavaş, “Mansur Yavaş’ın en marka projelerinden birisi de Ulus düzenlemesi olacak. Güncel tutarlarıyla 1 milyar 200 milyon lira civarında para harcandı Ulus’u ayağa kaldırmak için. Burası marka bir proje olacak. Ve dünya başkentlerine yakışır bir şekilde onlarla yarışan Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Ankara’yı inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli