DOLAR 31,1196 0%
EURO 33,7718 -0.12%
ALTIN 2.030,63-0,05
BITCOIN 16983415,70%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Ulusal Bulaşıcı Hastalık Planı’ hazırlandı

‘Ulusal Bulaşıcı Hastalık Planı’ hazırlandı

ABONE OL
7 Şubat 2024 06:56
Urfa Haberleri ‘Ulusal Bulaşıcı Hastalık Planı’ hazırlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) talebi üzerine hazırladığı ve son şekli verilen ‘Ulusal Havacılık Bulaşıcı Hastalık Planı’nı gerekli tedbirlerin alınması amacıyla sektördeki kuruluşlara gönderdi.

Türkiye’de, 11 Mart 2020’de görülen ve 1,5 yılı aşkın süre yaşanan koronavirüs (COVID-19) pandemisinin oluşturduğu riski, havayolu taşımacılığı alanında kontrol altında tutmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. SHGM tarafından da Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlanarak pandeminin yayılımımın önlenmesine ilişkin mevzuat çalışmaları yapılarak gerekli tedbirler alındı.

Pandeminin havayoluyla yayılması önlenecek 

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) da, küresel anlamda yaşanabilecek COVID-19 benzeri pandeminin, havacılığa ve ülkelere oluşturacağı olası olumsuz etkileri azaltmak, havayolu taşımacılığı ile pandeminin yayılımını önlemek ve pandemi boyunca edinilen tecrübelerin tekrar yaşanmaması adına üye ülkelerin ‘Ulusal Havacılık Bulaşıcı Hastalık Planı’ hazırlamasını istedi.

Sağlık Bakanlığı ile ilgili kurum ve kuruluşlarla koordine sağlanarak yapılan çalışmalar sonucunda ise son şekli verilen ‘Ulusal Havacılık Bulaşıcı Hastalık Planı’ yayımlanarak ilgili kurum ve kuruluşlarla da paylaşıldı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli