DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 20829160,81%
Şanlıurfa
18°

PARÇALI BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ulusal Pamuk Konseyi!

ABONE OL
10 Nisan 2020 17:34
Urfa Haberleri Ulusal Pamuk Konseyi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kaya Ulusal Pamuk KonseyiToplantına Katıldı

Ulusal Pamuk Konseyi Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan acil toplantı talep etti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kaya’nın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, Ulusal Pamuk Konseyi Genel Sekreteri Hakkı Ünal Evcim, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Tarım Havzaları Daire Başkanı Uğur Erdem ve Tarla Bitkileri Daire Başkanı Ercan Türktemel pamuk ekimi üzerine istişarelerde bulunuldu.

Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda 2020 yılına ait desteklemelerin arttırılması ve pamuk fiyatları konuları ele alındı.

Pamuk ekim alanlarındaki azalma, ilaç ve gübre gibi girdi maliyetlerinin yükselmesi, pamuk ekiminde kullanılan ilaçların kontrolü ve bununla ilgili eğitimlerin verilmesi hususları ise toplantının diğer gündem maddeleriydi.

Borsa Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kaya toplantı esnasında ilaçların etken maddesinin çok düşük olması hasebiyle haşerelere karşı etkisinin azaldığına dikkat çekti.

Katılımcılarla pamuk ekimi üzerine istişarelerde bulunurken Başkan Kaya, virüs nedeniyle ihracat yapan tekstil şirketlerinin siparişleri durdurmasına bağlı olarak pamuk fiyatlarının düştüğünü, girdi maliyetlerinin yüksek olmasının çiftçiyi pamuk ekiminden uzaklaştırabileceği bu nedenle destekleme ücretlerinin acilen arttırılması ve bunun çiftçiye hemen ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli