DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 16102361,42%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI BULUTLU

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

”Uluslararası Siverek Sempozyumu”

”Uluslararası Siverek Sempozyumu”

ABONE OL
9 Mayıs 2022 18:26
Urfa Haberleri ”Uluslararası Siverek Sempozyumu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siverek Belediyesi, Siverek Kaymakamlığı ve Artuklu Üniversitesince Siverek’in potansiyelini ortaya çıkarılması için ”Uluslararası Siverek Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Siverek Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen sempozyumun son gününde AB Uyum Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın moderatörlüğünde yapılan kapanış oturumuyla tamamlandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ali Fuat Örenç ve sempozyum koordinatörü Dr. Ekrem Akman’ın konuşmacı olarak yer aldığı son oturumun moderatorü Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Siverek tarihinde ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir sempozyum düzenlendiğini belirterek, ilçe potansiyelinin ortaya çıkarılması amacında verimli bir sempozyum olduğunu ifade etti.

Birçok ilçede sempozyum düzenlediklerini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar, Siverek ilçesi için çok kıymetli kendisi için ise çok keyifli bir sempozyum olduğunu söyledi.

Siverek’in tarihte çok önemli bir şehir olduğunu ifade eden İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ali Fuat Örenç, ”Bütün arşivleri tek tek taradım. Siverek için arşivleri tararken 1908’den 1926 yılına kadar olan belgeleri okuyarak anlamaya çalıştım. Bu arada sempozyuma geldiğim günden beridir Siverek’i gezdim, çok da hoşuma gitti. Şehri gezerken bir tarihçi için çok cezbedici yapılar gördüm. Sizler günlük hayatın içinde bunu fark etmiyorsunuz ancak ben tarihçi olarak her köşede bir tarih gördüm” dedi.

Oturumların kitaplaştırlacağı belirtilirken, ileriki günlerde ise sempozyumun sonuç bildirgesinin açıklanacağı öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli