DOLAR 31,0274 0.06%
EURO 33,7137 0.35%
ALTIN 2.021,400,18
BITCOIN 1600907-0,88%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Üniversite, Sanayici İşbirliği

Üniversite, Sanayici İşbirliği

ABONE OL
31 Aralık 2021 12:17
Urfa Haberleri Üniversite, Sanayici İşbirliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu tarafından ‘Sanayileşme ve Kalkınmada Bir Model; Üniversite ve Sanayi İşbirliği’ paneli düzenlendi.

Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen panele, akademisyenler, sanayiciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cevher İlhan Cevheri’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde, Şanlıurfa Sanayici ve İş Adamları Derneği (ŞUSİAD) Başkanı Mehmet Korkut Polat ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zafer Aydın birer sunum gerçekleştirdiler.

Çevre ve doğal kaynakların dünyada hayatın devam etmesi için en temel ihtiyaç olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Cevher İlhan Cevheri; “Doğal kaynaklar insan yaşamı için gerekli olduğu kadar ekonomimizin üzerinde de çok katkısı vardır. Başka bir deyişle, ekonomik faaliyetlerin devam etmesi için doğal kaynakların temininin sürekliliği hayati öneme sahiptir. O yüzden doğal kaynaklarımızı dikkatli bir şekilde kullanmalıyız. Günümüzde, sanayide en önemli konuların başında; hammadde temini, enerji kaynaklarının etkin kullanılması ve bunun sonucunda değer zincirinin oluşması temel amaçtır. Değer zinciri bir ürünün hammadde aşamasından kullanılabilir forma dönüşmesidir. Ayrıca günümüzde sanayileşmede önemli konu nihai ürün olarak ürettiğimiz ürünün marka haline gelmesi temel amaç olmalıdır” diye konuştu.

Girişimcilik ruhu olmayan kişinin hiçbir zaman başarılı olamayacağını ve ilerlemeyeceğini belirten ŞUSİAD Başkanı Mehmet Korkut Polat; “Değerli öğrenciler bir işe başlamadan önce o işi tüm yönleriyle araştırmamız gerekiyor. Yapacağımız işi tam araştırdıktan sonra belirlediğimiz hedefler doğrultusunda girişimde bulunmamız gerekir. Hiçbir zaman hedeflerinizden vazgeçmeyin. Yapacağınız işlerde başarısız olabilirsiniz ama hiçbir zaman pes etmeyin. Girişimleriniz, başarıyı mutlaka getirecektir” dedi.

Üniversite-Sanayi işbirliğinin çok önemli olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zafer Aydın; “Her şeyin bir kapasitesi vardır. Bunların en önemlisi insanın kapasitesidir. İnsanın kapasitesi sınırsızdır. Ama bu kapasiteyi de çalışarak, kendimizi geliştirerek bir üst seviyeye taşımamız gerekiyor. Mesela okuma ile kendimizi geliştirirsek her zaman ilerleriz. Ama zamanı hep telefon ve benzeri şekilde harcıyorsak o zaman kendimizi geliştiremeyiz. Kapasitemizin gelişmesinin en önemli faktörü de zamanı iyi değerlendirmektir. Zamanımızı iyi değerlendirirsek motivasyonumuz hep yüksek olur” diye konuştu.

Soru cevap kısmının ardından katılımcılara plaket takdimi ile program sona erdi.

En az 10 karakter gerekli