DOLAR 30,9202 0.02%
EURO 33,4782 0.06%
ALTIN 2.018,330,33
BITCOIN 16065460,48%
Şanlıurfa
°

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

URFA’DA YAŞATILACAK! (video)

ABONE OL
28 Mart 2018 17:53
Urfa Haberleri URFA’DA YAŞATILACAK! (video)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye Buğday Tohumları Şanlıurfa’da Hayat Bulacak

Suriye’deki iç savaş nedeniyle ekimi yapılamadığı için kaybolmaya yüz tutan 17 buğday çeşidi, Şanlıurfa’da ekimi yapılarak üretime kazandırılacak.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın ülkeden göç etmesi sonucu tarım arazileri ekilemez oldu ve yerli tohumlar kaybolmaya yüz tuttu.

Suriye’de tarımsal üretim birçok bölgede durma noktasına gelmesi, buğday tohumlarının tamamen yok olmaması ve tekrar üretime kazandırılması amacıyla harekete geçen Güneydoğu Anadolu Projesi tarımsal araştırma enstitüsü merkezi (GAPTAEM) ve katarla, iş birliği yaparak 17 buğday çeşidini Türkiye’ye getirdi.

Kaybolmaya yüz tutmuş buğday tohumları GAPTAEM tarafından Suriye sınırına yakın arazilerde toprakla buluşturuldu. Hasadın ardından elde edilecek tohumlar, tekrar üretime kazandırılması amacıyla Suriye’deki halka dağıtılacak.

GAPTAEM tarafından Suriye sınırına yakın arazilerde tohumları toprakla buluşturulan kaybolmaya yüz tutmuş buğday çeşitleri güneş enerjisi le sulanıyor

GAPTAEM müdürü İbrahim Halil Çetiner, katar işbirliği ile geliştirilen projede kapsamında, Suriye’deki buğday çeşitlerinin tekrar üretime kazandırılması amaçlanıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş bu buğday çeşitlerinden 9’u makarnalık, 8’i ekmeklik olmak üzere 17 çeşidini ülkemize getirdik” dedi

Getirilen tohumları benzer iklim şartlarının olduğu Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde bulunan tarım işletmesinde ektiklerini belirten Çetiner, hasattan sonra üretilen buğdayın tohumları Katar kızılayı aracılığıyla Suriye’ye götürülecek ve yerel halka dağıtılacak. Böylece kaybolmaya yüz tutmuş bu buğday çeşitlerini tekrar tarıma kazandırmış olacağız. İnsanlık için çok önemli olan buğday korunmuş olacağını söyledi

Suriye’de 23-24 buğday çeşidi bulunduğunu aktaran Çetiner, 3 yıl devam edecek proje kapsamında diğer tohum çeşitlerinin de Türkiye’ye getirilerek ekimini yapmayı planladıklarını kaydetti.

En az 10 karakter gerekli