DOLAR 32,5669 0.08%
EURO 35,0036 0.46%
ALTIN 2.430,130,30
BITCOIN 2095457-3,80%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Erin: Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız

ABONE OL
18 Eylül 2018 16:45
Urfa Haberleri Vali Erin: Çocuklarımıza Sahip Çıkacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in girişimleriyle 2018 yılı yatırım programına alınan 30 Yataklı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile 15 Yataklı Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) projelerinin yapım işi ihaleleri tamamlandı.

Toplam 5 bin 341 metrekare alan üzerine kurulacak olan merkezlerden AMATEM 8 bin 500 metrekare, ÇAMATEM ise 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Bahçe peyzajı, açık otopark, süs havuzları, spor ve dinlenme alanlarına sahip olan merkezlerin içerisinde ilk kayıt ve müracaat birimleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, yataklı tedavi üniteleri, ayaktan tedavi birimlerinin yanı sıra yemekhane, çamaşırhane gibi ihtiyaç birimleri ile personel alanları da yer alacak.

500 Günde tamamlanması öngörülen yatırımların tamamlanması ile daha önceden çevre illere giderek uzman doktorlar gözetiminde yatılı tedavi almak zorunda kalan ve büyük zorluklar yaşayan ailelerin sıkıntıları da giderilmiş olacak.

Uyuşturucuyla mücadelelerinin kararlılıkla sürdüğünü ifade eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelemiz, terörle mücadelede olduğu kadar büyük bir kararlılıkla sürdürülüyor. Biri olmadan diğerinin olamayacağı uyuşturucu ve terör konusunda devletimiz en sert tedbirleri almaya devam ediyor.  Zehir tacirlerine göz açtırmamaya, toplumları felakete sürükleyen terör örgütlerine en ağır darbeleri indirmeye devam ediyor. Bir yandan terör, bir yandan toplumu kahreden uyuşturucu illetine karşı devletimizin kararlı mücadelesi devam ederken, en önemli görev ailelerimize düşmektedir. Anne babaların, çocuklarının neler yatığına, nerelere gittiğine, kimlerle arkadaşlık yaptığına büyük dikkat etmesi gerekiyor’’

Şanlıurfa İlinde Tütün, Alkol ve Madde Kullanımı Sıklığı ve Risk Etmenlerinin araştırılması çalışması kapsamında il genelinde çalışmalar yapıldı. Çalışmaya geçici barınma merkezlerinde konaklayan Suriyeliler ile ve Şanlıurfa vatandaşları dahil edildi.

Kamplarda yapılan çalışmalarda Akçakale, Suruç, Ceylanpınar ve Harran kamp alanlarında yaşayan 4 bin Suriyeli ile görüşme yapıldı. Şanlıurfa genelinde yapılan çalışma için TÜİK’den adres talep edildi ve TÜİK tarafından belirlenen 2 bin hanede görüşmeler gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli