DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1572032-1,30%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

VALİLİKTEN ‘BALIKLIGÖL’ AÇIKLAMASI

VALİLİKTEN ‘BALIKLIGÖL’ AÇIKLAMASI

ABONE OL
28 Nisan 2022 14:03
Urfa Haberleri VALİLİKTEN ‘BALIKLIGÖL’ AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın tek canlı akvaryumu olan Şanlıurfa’daki Balıklıgöl’deki balık ölümleri vatandaşları tedirgin ediyor.

Son günlerde üst üste yaşanan balık ölümlerine vatandaşlar tepki gösterdi. Her yıl aynı sorunun yaşandığı Balıklıgöl’de kalıcı bir çözüm bulunamadı.

Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği doğal akvaryumdaki balık ölümlerine ilişkin Şanlıurfa Valiliği tarafından açıklama yapıldı.

Balıklıgöl havzasında yaşanan balık ölümleri nedeniyle araştırılmak üzere gölden su alındığı ve Laboratuvar sonuçlarının beklenildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

‘’İlimizin en önemli tarihi ve kültürel mekanlarının başında gelen Balıklıgöl’de, son günlerde görülmeye başlanan balık ölümleri nedeniyle Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, 23.04.2022 tarihinde acil olarak toplanmıştır. Komisyon kararıyla gölün çeşitli noktalarından alınan su numuneleri, incelenmek üzere Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İşleri (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Başkanlığı laboratuvarlarına gönderilmiş, ölen balıklar fiziksel muayeneden geçirilip ilk bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ölü balık ve su numuneleri ile yem örnekleri; patolojik, bakteriyolojik, virolojik, parazitolojik ve toksikolojik inceleme için Ankara Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne de gönderilmiştir.

Bu kapsamda laboratuvar incelemeleri sonuçlanıncaya kadar Balıklıgöl’deki mevcut yemleme, ön tedbir olarak durdurulmuş olup, ek havalandırma sistemleri de devreye alınarak gölün havalandırılmasına devam edilmektedir. 27.04.2022 tarihinde tekrar toplanan Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, Birecik Tarım İlçe Müdürlüğü laboratuvarında bakteriyolojik ekim yapılmasına ve laboratuvar tahlil sonuçları gelinceye kadar balıkların bağışıklığını güçlendirmek amacıyla antibiyotikli yem kullanılmasına karar vermiştir. Beklenen analiz sonuçlarına ve gözlemlere göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

En az 10 karakter gerekli