DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 16015520,86%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI BULUTLU

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Virüs Fıstık Üreticilerini Etkiledi

ABONE OL
29 Mart 2020 21:36
Urfa Haberleri Virüs Fıstık Üreticilerini Etkiledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyada hızla yayılan korona virüs, Şanlıurfalı çiftçileri etkiledi. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da fıstık üreticileri korona virüs nedeniyle tarlaya gidemiyor. Yörede yeşil altın olarak bilinen ve Türkiye’nin fıstık ihtiyacının büyük bir kısmının karşılandığı Şanlıurfa’da fıstık üreticileri dertli.

Sağlık Bakanlığının korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda evden çıkamayan çiftçiler tarlalarına gidemiyor. Özellikle tarım mevsiminin başladığı bu günlerde yaşanan salgın nedeniyle sokağa çıkamayan üreticiler devletten yardım bekliyor.

Fıstık üreticisi başta olmak üzere Pamuk Buğday Arpa Mısır ve çeşitli tahıl ürünleri yetiştiren çiftçiler tarlalarda sulama yapamıyor.

 

Şanlıurfalı çiftçilerin zor durumda oluğunu ifade eden aynı zamanda çiftçi de olan Hukukçu Hakan Aydın, şunları söyledi.

‘’Ülke ekonomisine can veren, tarımı ayakta tutan ve aile ekonomisine katkı sunan çiftçiler covid 19 salgınından korunmak, covid 19 un yayılmasını engellemek adına tarlalarına gidememekte ve bu nedenle verim kaybı yaşamaktadır. Özellikle Bozova ilçemizin tarımsal kaynaklarla geçiniyor olması bu bölgede mağduriyetin daha derin olmasına vesile olmaktadır. Şanlıurfa gibi birçok ilimizde tarım yapıldığı gerçeği bilinmekte ve bazı ürünler için bu süreçte çiftçi yardımları yapılmıştır. Ne var ki Fıstık üreticisinin yardım kapsamına alınmamış olmasını üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Çiftçimiz bizden umutlu. Çiftçimizin ülkemizin bütün zor zamanlarında Ekonomik Ulusal ve Siyasal değerlerimize sahip çıktığı herkesçe malumdur. Bütün bu bilgiler ışığında Şanlıurfa fıstık üreticilerine de maddi destek sağlanması gerektiğinin bilincinde olmalıyız’’

En az 10 karakter gerekli