DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22139981,35%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni Zelanda’da kamudaki küçülmeden eğitim de payını alacak

Yeni Zelanda’da kamudaki küçülmeden eğitim de payını alacak

ABONE OL
17 Nisan 2024 21:14
Urfa Haberleri Yeni Zelanda’da kamudaki küçülmeden eğitim de payını alacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu hizmetlerinde küçülmeye giden Yeni Zelanda’da son olarak Eğitim Bakanlığı kesintileri duyurdu

Yeni Zelanda Eğitim Bakanlığı, harcamaları azaltmak ve borçları azaltmak amacıyla kamu sektöründe yaygın işten çıkarmaların duyurulmasıyla birlikte işgücünün yaklaşık yüzde 12’sini azaltılması planladığını duyurdu.

Ekim ayında seçilen muhafazakar koalisyon hükümeti, kamu hizmetleri harcamalarını yaklaşık 1,5 milyar YZ Doları azaltmaya çalışırken sağlık, koruma ve iş dünyası gibi bakanlık ve departmanlardan yüzde 6,5-7,5 arasında tasarruf yapmalarını istedi.

Aynı zamanda araştırma enstitüsü Callaghan Innovation gibi devlete ait kuruluşlar da düşen gelirleri dengelemek için personel sayısını azaltıyor

Eğitimden sorumlu Iona Holsted personele gönderdiği e-postada, hükümetin talep ettiği tasarrufları karşılamak için Eğitim Bakanlığı’nda 565 tam zamanlı eşdeğer işin kesilmesini önerdiğini söyledi. Halihazırda 225 pozisyonun boş olduğunu da belirtti.

Holsted, “Bazı alanlardaki çalışmalarımızı azaltmamız ve işlevlerimiz arasında mümkün olduğunca çok tekrarlamayı ortadan kaldırmamız gerekecek” dedi.

2.000’den fazla kamu hizmeti ya da devlet kurumu görevinin sona ermesi ve daha fazla işten çıkarma yapılması bekleniyor.

Yeni Zelanda yasalarına göre, önerilen yeniden yapılanma ya da işten çıkarmalar nihai bir kararın açıklanmasından önce istişare edilmesi gerekiyor.

Hükümet, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana yaklaşık yüzde 20 büyüyen kamu sektörünün verimsiz olduğunu söylüyor ancak polis ve öğretmenler gibi ön saflarda çalışan personelin etkilenmeyeceği sözünü verdi.

Kamu hizmetini destekleyenler, artan nüfusun taleplerini ve daha önceki yetersiz harcamaları karşılamak için daha büyük bir kamu hizmetine ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Hükümetin işletme maliyetlerini azaltma talebi, düşen vergi gelirleri, artan borç ve kişisel gelir vergisinin azaltılması da dahil olmak üzere maliyetli seçim vaatlerini yerine getirmekle mücadele ederken yapılan daha geniş kesintilerin bir parçasıdır.

Yeni Zelanda Maliye Bakanı Nicola Willis geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada hükümet hesaplarının 2026-2027 yılına kadar fazla vermesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu ve hatta bir sonraki yıl fazlaya ulaşmanın bile kesin olmadığını söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli