DOLAR 32,5923 0.27%
EURO 34,7171 0.07%
ALTIN 2.473,16-1,02
BITCOIN 21489622,03%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yerel seçimler: 26 başkan yeniden seçildi

Yerel seçimler: 26 başkan yeniden seçildi

ABONE OL
2 Nisan 2024 03:06
Urfa Haberleri Yerel seçimler: 26 başkan yeniden seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre toplam 26 belediye başkanı yeniden seçildi.

Beşi büyükşehir olmak üzere 11 ilde kadın adaylar belediye başkanı yerel yönetimlerde görev alacak. Bunlardan altısı CHP, dördü DEM Parti ve biri de AK Partili adaylardı. Bu isimler şöyle:

-CHP’den Özlem Çerçioğlu (Aydın), Ayşe Ünlüce (Eskişehir), Burcu Köksal (Afyonkarahisar), Melek Mızrak Subaşı (Bilecik), Filiz Gencan Akın (Edirne) ve Candan Yüceer (Tekirdağ)

-DEM Parti’den Ayşe Serra Bucak Küçük (Diyarbakır), Hazal Aras (Ağrı), Gülistan Sönük (Batman) ve Sofya Alağaş (Siirt)

-AK Parti’den Fatma Şahin (Gaziantep)

Dört milletvekili seçildi

Yerel seçimlerde belediye başkanlığı için aday olan milletvekillerinden dördü seçimi kazandı. Hepsi de CHP adayı olan bu isimlerin belediye başkanlığına geçmesiyle CHP’nin TBMM’deki sandalye sayısı 125’e düşecek.

Seçilen milletvekilleri Burcu Köksal (Afyonkarahisar), Ahmet Önal (Kırıkkale), Ahmet Tutdere (Adıyaman) ve Hasan Baltacı (Kastamonu) oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre seçilen belediye başkanlarının partileri ve aldıları oy oranları şöyle:

 

Sıra

 

İl

 

Belediye Başkanı

 

Partisi

Aldığı oy     (%)
01 Adana Zeydan Karalar (Yeniden) CHP 46,61
02 Adıyaman Ahmet Tutdere CHP 50,36
03 Afyonkarahisar Burcu Köksal CHP 50,82
04 Ağrı Hazal Aras DEM Parti 51,83
05  Amasya Turgay Sevindi CHP 43,18
06 Ankara Mansur Yavaş (Yeniden) CHP 60
07 Antalya Muhittin Böcek (Yeniden) CHP 48,64
08 Artvin Bilgehan Erdem CHP 45,84
09 Aydın Özlem Çerçioğlu (Yeniden) CHP 50,53
10 Balıkesir Ahmet Akın CHP 51,10
11 Bilecik Melek Mızrak Subaşı CHP 49,28
12 Bingöl Erkan Arıkan (Yeniden) AK Parti 35,28
13 Bitlis Nesrullah Tanğlay AK Parti 39,55
14 Bolu Tanju Özcan (Yeniden) CHP 53,01
15 Burdur Ali Orkun Cengiz (Yeniden) CHP 46,91
16 Bursa Mustafa Bozbey CHP 47,62
17 Çanakkale Muharrem Erkek CHP 39,70
18 Çankırı İ.Hakkı Esen (Yeniden) MHP 60,11
19 Çorum H.İbrahim Aşgın (Yeniden) AK Parti 40,98
20 Denizli Bülent N. Çavuşoğlu CHP 48,12
21 Diyarbakır Ayşe Serra Bucak Küçük DEM Parti 64.07
22 Edirne Filiz Gencan Akın CHP 46,90
23 Elâzığ Şahin Şerifoğulları (Yeniden) AK Parti 38,63
24 Erzincan Bekir Aksun (Yeniden) MHP 41,85
25 Erzurum Mehmet Sekmen AK Parti 50,40
26 Eskişehir Ayşe Ünlüce CHP 51,00
27 Gaziantep Fatma Şahin AK Parti 38,82
28 Giresun Fuat Köse CHP 54,95
29 Gümüşhane Vedat Soner Başe MHP 41,65
30 Hakkâri Mehmet Sıddık Akış DEM Parti 49,21
31 Hatay Mehmet Öntürk AK Parti 44,48
32 Isparta Şükrü Başdeğirmen (Yeniden) AK Parti 41,95
33 Mersin Vahap Seçer (Yeniden) CHP 59,52
34 İstanbul Ekrem İmamoğlu (Yeniden) CHP 51,1
35 İzmir Cemil Tugay CHP 48,9
36 Kars Ötüken Senger MHP 36,20
37 Kastamonu Hasan Baltacı CHP 49,59
38 Kayseri Memduh Büyükkılıç (Yeniden) AK Parti 38,63
39 Kırklareli Derya Bulut MHP 42,05
40 Kırşehir Selahattin Ekicioğlu (Yeniden) CHP 52,86
41 Kocaeli Tahir Büyükakın (Yeniden) AK Parti 45,82
42 Konya İbrahim Altay AK Parti 49,43
43 Kütahya Eyüp Kahveci CHP 29,81
44 Malatya Sami Er AK Parti 48,99
45 Manisa Ferdi Zeyrek CHP 57,23
46 Kahramanmaraş Fırat Görgel AK Parti 42,41
47 Mardin Ahmet Türk DEM Parti 57,40
48 Muğla Ahmet Aras CHP 55,34
49 Muş Sırrı Söylemez DEM Parti 44.88
50 Nevşehir Rasim Arı İYİ Parti 50,94
51 Niğde Emrah Özdemir (Yeniden) AK Parti 36,37
52 Ordu Hilmi Güler (Yeniden) AK Parti 40,07
53 Rize Rahmi Metin (Yeniden) AK Parti 55,95
54 Sakarya Yusuf Alemdar AK Parti 47,19
55 Samsun Halit Doğan AK Parti 42,17
56 Siirt Sofya Alağaş DEM Parti 49,61
57 Sinop Barış Ayhan (Yeniden) CHP 49,89
58 Sivas Adem Uzun BBP 43,30
59 Tekirdağ Candan Yüceer CHP 50,29
60 Tokat Mehmet Kemal Yazıcıoğlu MHP 55,34
61 Trabzon A.Metin Genç AK Parti 51,48
62 Tunceli Cevdet Konak DEM Parti 41,07
63 Şanlıurfa Mehmet Kasım Gülpınar YRP 38,87
64 Uşak Özkan Yalım CHP 40,89
65 Van Abdullah Zeydan DEM Parti 55,48
66 Yozgat Kazım Arslan YRP 36,33
67 Zonguldak Tahsin Erdem CHP 54,52
68 Aksaray Enver Dinçer (Yeniden) AK Parti 36,85
69 Bayburt Mete Memiş AK Parti 40,83
70 Karaman Savaş Kalaycı (Yeniden) MHP 49,14
71 Kırıkkale Ahmet Önal CHP 49,95
72 Batman Gülistan Sönük DEM Parti 65,13
73 Şırnak Mehmet Yarka (Yeniden) AK Parti 47,99
74 Bartın M.Rıza Yalçınkaya CHP 52,28
75 Ardahan Faruk Demir (Yeniden) CHP 47,24
76 Iğdır Mehmet Nuri Güneş DEM Parti 46,75
77 Yalova Mustafa Tutuk CHP 46,66
78 Karabük Özkan Çetinkaya AK Parti 33,36
79 Kilis Hakan Bilecen CHP 42,21
80 Osmaniye İbrahim Çenet MHP 40,41
81 Düzce Faruk Özlü (Yeniden) AK Parti 40,88

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli