DOLAR 31,5225 0.5%
EURO 34,2857 0.7%
ALTIN 2.128,151,31
BITCOIN 20838016,60%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Yerel Tohum Buluşmaları”

ABONE OL
25 Nisan 2018 16:58
Urfa Haberleri “Yerel Tohum Buluşmaları”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Türkiye, tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapan ülkedir” dedi.

Tarım bakanı Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu’nda düzenlenen “3. Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa” etkinliğinde konuştu.

Türkiye’nin, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerin başında geldiğini belirten Biyolojik çeşitliliğimizin muhafaza edilmesi geçmişte hiç olmadığı kadar öneme sahiptir. Gelecekte gıda için kendine yeterli ülke olmamızın anahtarı tarımsal önemi olan türlerin tohumlarını uygun şartlarda muhafaza etmemize bağlıdır. Bu nedenle önem verdiğimiz politikaların başında tohumculuk gelmektedir.” dedi

Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşvik ve destekleriyle yerel tohumların korunmasını proje haline getirdiklerine işaret ederek, tohumların öncelikli olarak korunmasını ve çoğaltılmasını amaçladıklarını söyledi.

Destekleme ödemelerine değinin bakan Fakıbaba,Sertifikalı tohum, fidan ve fide kullananlara ve üreticilerimize toplam 1,7 milyar lira destekleme ödemesi yaptık. Bu desteklerimizle tohumculuk üretiminin verim, kalite ve ihracatında ciddi artışlar gerçekleştirdik. 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 7 kat artış göstererek 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona çıktı. Bugün artık Türkiye, tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapıyoruz.”dedi

Moritanya Cumhurbaşkanın eşi Meryem bint Ahmed Tıkbır’ın da eşlik ettiği Emine Erdoğan ve Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba daha sonra Doğu ve Güneydoğu illerine ait standları ziyaret etti, çiftçilerle konuştu.

En az 10 karakter gerekli