DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2063958-4,79%
Şanlıurfa
20°

HAFİF YAĞMUR

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yılmaztekin: Afrin operasyonu umut operasyonudur

ABONE OL
13 Şubat 2018 14:53
Urfa Haberleri Yılmaztekin: Afrin operasyonu umut operasyonudur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, Türkiye’nin terörle mücadele çalışmalarını değerlendirerek, terör örgütlerinin arık yandaş bulamadığını söyledi.

Teröristlerin ve onların destekçilerinin sınırın sıfır noktasında Türkiye’ye karşı savaşacak yandaş bulamadıklarını belirten Yılmaztekin, “Bu terör örgütleri artık kendilerine yandaş bulamıyor. Bu vatanı bölemeyecekler, yüreklerimizi ayıramayacaklar” dedi.

Konuşmasında Afrin Operasyonuyla ilgili de bilgi veren Yılmaztekin, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Afrin’de işgalci olmadı. Tarihimizde de böyle bir şey yok. Biz hiçbir yere başkaları gibi kan ve gözyaşı götürmedik. Biz mazlumları ezmek için değil, umut olmak için gidiyoruz. Zeytin Dalı Harekatımız da bir umut harekatıdır. Afrin’i Afrinlilere teslim etmek için yapılan bir harekattır. Fırat Kalkanında oluşturulan güvenli bölgeyi nasıl ki oranın gerçek sahibi olan mazlumlara teslim ettiysek, Afrin’de de böyle olacaktır. Bu harekât, küresel teröristlerin ve onların taşeronlarının orada kurmak istedikleri terör devletini engellemek üzere yapılan bir umut operasyonudur. Afrin’e sefer, bizim üzerimize düşen yükümlülük, zafer ise Allah’ın vaadidir.” diye konuştu.

Şanlıurfa milletvekili olması nedeniyle Şanlıurfa’nın genel durumunu anlatan Yılmaztekin, Şanlıurfa’nın en çok Suriyeli barındıran il olduğunu söyledi. Yılmaztekin, Şanlıurfa’nın Suriyelilere, sadece kapılarını değil, gönüllerini ve yüreklerini de açtıklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın sınır il olması nedeniyle çok sayıda Suriyelinin geldiğini belirten Yılmaztekin, Akçakale’nin sınıra sıfır noktada olması nedeniyle ilçe nüfusundan çok Suriyelinin bulunduğunu kaydetti. Akçakale’de yaşayan Suriyelilerin bir an önce vatanlarının güvenli hale getirilmesini istediklerini ifade eden Yılmaztekin,”İlçe nüfusundan fazla Suriyeli kardeşlerimiz var. Bunları sayılarla ifade etmek kolay, ama yüreğin genişliğini ifade etmek hakikaten yetersiz kalır. Fakat, oradaki misafirlerimizin temennisi bir an önce güvenli bölge oluşturulup kendi ülkelerine dönmektir. Bütün dünya kendilerine kapılarını kapatıp, zulmederken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bu kadroların kendilerini sahiplendiğini, umut olduğunu her zaman dile getiriyorlar.” dedi.

Akçakale ve Tel Abyad’ın bir olduğunu, sadece zamanında bir tel örgüyle sınırların çizildiğini söyleyen Yılmaztekin, “Oradan bir tel örgüyle zamanında gelmiş ayırmış. Tabi bu tel örgüler konuluncaya kadar orası bizim topraklarımızdı, yani 100 sene önce oralar bizimdi. Oraya tel örgüyü çekenler yüreklerimize çekememişler. Biz o insanlarla 100 sene önce aynı ülkedeydik. Emperyalist birileri eline cetveli alıp böldüğünde yüreklerimizi bölemedi. Cetvel ile haritaları bölenler, yürekleri asla bölemeyecek. Küresel teröristlerin, PKK’lıların, Amerika’nın bu insanlardan öç almak istemelerinin sebebi onların yüreklerindeki Recep Tayyip Erdoğan sevgisi” şeklinde konuştu.

Afrin Operasyonunun ardından Münbiç’e operasyon yapılacağını belirten Yılmaztekin, “orada Amerika kendi eliyle yetiştirdiği teröristlerini yalnız bırakmadığını dünya kamuoyuna göstermeye çalışıyor ama biz de kararlılığımızı gösteriyoruz orada. ‘Siz istediğinizi yapın bu coğrafya bizim, sen 15 bin kilometre öteden gelip burada insanların hayatları ile oynamayı şımarık tavırla yürütüyorsan biz burada adaletin terazisini temsil eden insanlar olarak kendimizi de mazlumları da bölgemizi de coğrafyamızı da bu zalimlerin elinden kurtarmayı başaracağız” dedi.

Akçakale ilçesinin hemen karşısında bulunan Tel Abyad’ın da bu konuda önemli olduğuna vurgu yapan Yılmaztekin, “Orası Kobani ile Rasulaym arasında. Rasulayn bizim Ceylanpınar ilçemizin tam karşısında. Rakka’ya giden 70-80 kilometrelik yolun üzerindeki kilit noktası Tel Abyad. Allahlın izniyle Türkiye Cumhuriyeti gerekli hamleleri yaptıktan sonra biz buradaki terör koridorunun ve teröristlerin belini orada kırmış olacağız. Petrol sebeplerden sadece bir tanesi. Tel Abyad ve Münbiç’in üzerinde durma sebepleri Rakka ve Aynularab Bölgesine bizi geçirtmemek. Oradaki teröristleri petrolle şımartıp ağızlarına bal çalmanın yolunu keseceğiz. Amerika’nın tırlarla gönderdiği silahın büyük bir kısmı Tel Abyad bölgesinde şu anda. Bunu da biliyoruz. Bu noktada onların orada gönderdiği silahların önemi yok. Çünkü altyapı açısından yandaş bulamazlar. Orada Müslüman Kürtleri de göç ettirdiler. Onlar Suruç’a, Akçakale’ye geldi. Berduş, ateist küçük bir kitleyi tuttular. 7 Haziran 2015 seçimlerinden bir hafta sonra Tel Abyad normalde DAEŞ’in elindeydi, Amerika sözde bombaladı. 20 kişilik DAEŞ’liler anahtar teslim 20 kişilik bir PYD’li gruba teslim ettiler.Rakka’yı boşaltırken DAEŞ’ten sözde teslim aldıkları Rakka’da da DAEŞ’lilere tırlarla silahları alıp gidin diyerek şehri boşaltmaları da bunların oynadığı oyunun bir sahnesi” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli