DOLAR 31,1135 0.2%
EURO 33,8169 0.48%
ALTIN 2.034,230,10
BITCOIN 16988975,57%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yunanistan-Güney Kıbrıs elektrik kablosunun inşaatı başlıyor

Yunanistan-Güney Kıbrıs elektrik kablosunun inşaatı başlıyor

ABONE OL
26 Aralık 2023 05:50
Urfa Haberleri Yunanistan-Güney Kıbrıs elektrik kablosunun inşaatı başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan-Kıbrıs-İsrail enterkonneksiyonunun (Girit- Güney Kıbrıs enterkonneksiyon) ilk etabının kablo bölümünün inşaası başlatı.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Nexans’ın projeden sorumlu Yunanistan Bağımsız Enerji Nakil İşletmesi’sinden (IPTO) aldığı “rezerve” emriyle çalışmalar başladı. Bu aşamada kablo üretimi için gerekli slotun açılması ve ilgili işlemlerin başlatılması öngörülüyor.

Bu adım, Temmuz ayında imzalanan sözleşmenin ilk kilometre taşı niteliğini taşıyor. Bu, IPTO’nun özel amaçlı şirketi Great Sea Interconnector aracılığıyla proje organizatörü rolünü üstlenmesinden kısa bir süre sonra çalışmaların başladığını gösteriyor.

Bu gelişme, önceki proje sahibi ile Varlık Satın Alma Anlaşmasının tamamlanması, iki sözleşmenin yüklenici Nexans ve Siemens tarafından IPTO’ya devredilmesi ve Avrupa Birliği’nin Avrupa İklim, Çevre Kurumu’ndan Altyapı Yürütme Ajansı (CINEA) 657 milyon avroluk hibe sözleşmesinin devredilmesinin ardından geldi.

Bunu, CINEA tarafından Nexans’a 657 milyon Euro’dan (Devam Edecek İlk İhbar) 55 milyon Euro’luk avans ödemesi, yani kabloyla ilgili inşaat çalışmalarına başlama emrinin ödenmesi ve ardından ilk taksitin Nexans’a ödenmesi takip etti.

Güney Kıbrıs Dönüşüm İstasyonu’nun yüklenicisi Siemens’in projede kurulacak ekipmanların detaylarını belirleyeceği önemli FID çalışması hız kazanıyor.

Aynı zamanda, İsrail fonu Aluma ile yapılan bir anlaşma ve IPTO, Güney Kıbrıs Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Abu Dabi Ulusal Ajansı arasında bir mutabakat zaptı imzalanması nedeniyle, yeni yatırımcıları Büyük Deniz Bağlantısı’nın öz sermayesine kazandırmak için prosedürler de sürüyor. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Şirketi (Taqa) Fonu da bu süreçte yer alıyor

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli