DOLAR 32,5463 0.01%
EURO 34,9304 0.24%
ALTIN 2.429,190,26
BITCOIN 2061399-4,07%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

20:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yunanistan’da özel üniversitelere izin çıktı

Yunanistan’da özel üniversitelere izin çıktı

ABONE OL
10 Mart 2024 11:39
Urfa Haberleri Yunanistan’da özel üniversitelere izin çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunan Parlamentosu, kâr amacı gütmeyen özel üniversitelerin faaliyet göstermesine izin veren yasa tasarısını kabul etti.

300 üyeli Parlamentoda 159 milletvekilinin lehte, 129 milletvekilinin aleyhte oy kullandı, 11 milletvekili de çekimser kaldı.

Oylama, sık sık kişiselleşen tartışmalar sonrasında cumayı cumartesiye bağlayan gece yarısında sona erdi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA’nın Parlamento grubu lideri Sokratis Famellos, tasarının hükümete yakın kişilerin başını vurgun yapması için tasarlandığını söyledi. Eski bir PASOK üyesi olan Eğitim Bakanı Kiriakos Pierrakakis ise eski partisinin bir mensubu tarafından “yeniçeri” olarak nitelendirildi.

Cuma günü erken saatlerde tasarıya karşı düzenlenen bir protesto şiddete dönüştü ve 7 polis memuru ile 9 üniversite öğrencisi yaralandı.

Her ne kadar Yunanistan’da bazı özel yüksek öğretim kurumları zaten yasal olsa da, yeni yasa, onaylanmış özel kurumlardan alınan diplomaları devlet üniversitelerine denk hale getirecek.

Yurtdışındaki üniversitelerin öğrenim ücreti almalarına rağmen, kâr amacı gütmeyen bir statü kullanarak Yunanistan’da şube açmalarına izin verilecek.

Bu haftaki tartışmalardan önce milletvekillerine bilgi veren Eğitim Bakanlığı yetkililerine göre, halihazırda Yunanistan’daki devlet üniversitelerinde 650 binden fazla öğrenci kayıtlı. 40 bin öğrenci de yurtdışında eğitim görüyor.

Miçotakis hükümeti, geçen günlerde de eşcinsel evliliğin yasallaştırılması ve haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için posta yoluyla oy kullanma uygulamasının başlatılması da dahil olmak üzere birçok önemli tasarıyı Parlamentodan geçirdi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli