DOLAR 32,4935 -0.17%
EURO 34,7343 -0.39%
ALTIN 2.422,25-0,31
BITCOIN 21679320,69%
Şanlıurfa
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zeytin Dalı Harekâtı

ABONE OL
1 Şubat 2018 18:38
Urfa Haberleri Zeytin Dalı Harekâtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zeytin Dalı Harekatı’nın 13. gününde TSK ve ÖSO birlikleri Afrin’in kuzeyinde PYD/PKK işgalindeki Bülbül belde merkezini ele geçirdi. Bülbül, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin ilçesinde PYD/PKK’dan ele geçirilen ilk belde merkezi oldu. Harekatta bugüne kadar 29 nokta örgütten kurtarıldı.

Türk Silahları Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye-Türkiye sınırındaki Afrin’de terör örgütü PYD/PKK hedeflerine yönelik süren Zeytin Dalı Harekatı 13. gününde, Afrin’in PYD/PKK işgalindeki Bülbül belde merkezini ele geçirdi.

Afrin’in kuzey kesimlerindeki Bülbül belde merkezine öğle saatlerinde başlatılan operasyon başarıyla tamamlandı. Bülbül, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin ilçesinde PYD/PKK’dan ele geçirilen ilk belde merkezi oldu.

Beldenin diğer kesimlerine yönelen operasyonlar sürüyor.Bülbül, Hatay’ın Hassa ilçesinden Kilis kent merkezine uzanan sınır hattı boyunca, örgütün lojistik destek sağladığı merkezlerden biriydi.

Harekatın 13. gününde Afrin’in beş beldesinde 1’i belde merkezi, 20’si köy, biri köy altı yerleşim ve 7’si stratejik dağ veya tepe olmak üzere 29 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

Kilis ile Hatay hudut hattında yer alan, terör örgütü PYD/PKK’nın sığınak, barınak ve mevzilerinin bulunduğu Darmık Dağı çevresine yönelik karadan Fırtına obüsleriyle atış yapılıyor.

Dağın güney yamacında yapılan atışlar nedeniyle dumanlar Kilis çevresinden görülmezken sesler ise çok net duyuldu.

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla harekat kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 790’a çıktığını duyurdu.

TSK’nın açıklaması şöyle: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 18 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 78 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

En az 10 karakter gerekli