DOLAR 31,1483 0.14%
EURO 33,8277 0.08%
ALTIN 2.037,880,30
BITCOIN 176627010,86%
Şanlıurfa

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zeytinyağı ihracatı kasıma kadar yasak

Zeytinyağı ihracatı kasıma kadar yasak

ABONE OL
2 Ağustos 2023 14:35
Urfa Haberleri Zeytinyağı ihracatı kasıma kadar yasak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyadaki kuraklık nedeniyle üretici ülkelerin darboğaza düşmesinin ardından Türkiye’nin yılın ilk 6 ayında yaptığı zeytin ve zeytinyağı ihracatı, geçen yılın tamamında yapılan ihracatı sollamıştı. İç piyasada artan fiyatları dizginlemek için ihracatçıya ekim ayı sonuna kadar yasak getirildi.

Ticaret Bakanlığı, dünyada azalan zeytinyağı rekoltesinin sebep olduğu artan dış talep ve dünya fiyatları sebebiyle yükselen dökme ve
varilli zeytinyağı ihracatının yurt içi tüketici fiyatlarına olan olumsuz etkisinin
devam ettiğini bildirerek, önümüzdeki zeytinyağı hasat döneminin başlangıcına
kadar (1 Kasım) kadar ihracata yasak getirildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ticaret Bakanlığımızca, zeytinyağı sektörüne ilişkin dış ticaret, yurtiçi arz, tedarik, yurt dışı ve yurt içi fiyatlar, konusunda ülkemiz ve dünyadaki güncel gelişmeler sektör paydaşlarıyla yoğun temas halinde yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede dünyada azalan zeytinyağı rekoltesinin sebep olduğu artan dış talep ve dünya fiyatları sebebiyle önemli ölçüde yükselen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının yurt içi tüketici fiyatlarına olan olumsuz etkisinin devam ettiği kaydedilmiştir.

Bakanlığımızca bu şartlar altında yeniden bir değerlendirme yapılarak,
önümüzdeki zeytinyağı hasat döneminin başlangıcına (1 Kasım 2023) kadar, dökme veya varilli zeytinyağı ihracatına yönelik olarak ilave tedbirler yürürlüğe
konulmuştur.”

ERDOĞAN’IN FİYATI GÖRÜNCE SİNİRLENDİĞİ İDDİASI

Ekonomi Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Tarım Kredi marketlerindeki zeytinyağı fiyatını görünce tepki göstererek halkın yağ tüketmesi için ihracatın durdurulması talimatı verdiğini öne sürmüştü.

BİHA

 

 

 


En az 10 karakter gerekli