DOLAR 31,0084 -0.01%
EURO 33,5998 0.02%
ALTIN 2.017,49-0,02
BITCOIN 1592447-1,11%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zor günler geçiriyor

Zor günler geçiriyor

Johnson, koronavirüs önlemleri, ara seçimdeki kayıplar ve parlamentodaki oylamada 100 milletvekilinin isyanıyla bir hayli zor günler geçiriyor. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
19 Aralık 2021 20:00
Urfa Haberleri Zor günler geçiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere: Boris Johnson’in işi giderek zorlaşıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson işi, yöneltilen eleştiriler ve ara seçim yenilgisinin ardından giderek daha zorlaşıyor.

Koronavirüs kısıtlamaları ve ara seçim yenilgisinin ardından gelen yoğun eleştirilere bir yenisi daha eklendi. Eski Brexit müzakerecisi David Frost, dünden geçerli olmak üzere hükümetten istifa etti.

İrlanda merkezli Journal’da yer alan habere göre, İngiltere Brexıt Bakanı David Frost, Ocak ayı için planladığı istifa kararını dünden itibaren yürürlüğe koyarak, istifasını verdi.  

Frost, dün akşam Başbakan Johnson’a yazdığı mektupta, getirilen yeni kısıtlamaları ve vergi artışlarını eleştirerek, “bu bu şartlar altında derhal istifa etmeyi yazmamın doğru olduğunu düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Umarım kısa sürede eski duruma dönebiliriz ve başka yerlerde gördüğümüz türden zorlayıcı önlemlerin cazibesine kapılmayız.”

Lord Frost, Johnson’un parti içinde önemli müttefiklerinden biriydi. Frost, aslında istifasını daha önce vermiş, ancak yeni yıla kadar görevde kalmaya ikna edilmişti. 

Yaklaşık 100 Muhafazakar parlamenter Salı günü yeni koronavirüs kısıtlamalarına karşı oy vererek Johnson’ın otoritesine büyük bir darbe vurmuş ve bu da onun liderliği hakkında sorular gündeme getirmişti. 

Liderlik mücadelesi spekülasyonları arttı

France 24’te yer alan haber-analize göre, Johnson’ın Muhafazakarları için ara seçim kaybı, bir liderlik mücadelesi spekülasyonlarını da yoğunlaştırdı.

Johnson’un koltuğu, koronavirüs önlemleri ve ara seçimde yaşanan kayıpların ardından parlamentoda yapılan oylamada 100 milletvekilinin isyanıyla şimdiden sarsılmaya başladı. 

Bunda, o sırada yürürlükte olan virüs kısıtlamalarına rağmen personelinin ve yardımcılarının geçen Noel’de partiler düzenlediğine dair bir dizi haberlerin de etkisi var.  

Frost, kısa süre önce, Muhafazakarlar tarafından okunan etkili bir blog olan ConservativeHome tarafından düzenlenen ”Johnson’ın yerine geçebilecek en popüler bakanlar” anketinde ikinci oldu.

Mesajlardaki eleştiriler 

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin genel başkan yardımcısı Angela Rayner, Frost’un istifasının “ülke belirsiz birkaç haftayla karşı karşıyayken tam bir kaos içinde bir hükümet gösterdiğini” söyledi.

Rayner, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Tam bir kaos içinde bir Hükümet, ülke belirsiz birkaç hafta ile karşı karşıya kaldığında. @BorisJohnson işe uygun değil. Bu soytarılıktan daha iyisini hak ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Muhafazakar milletvekili Andrew Bridgen, Johnson’ın “Gerçek bir Muhafazakar hükümetin vaatlerini ve disiplinini yerine getirmek için zamanının ve arkadaşlarının tükendiği” konusunda uyardı. Bridgen, Twitter’da, “Lord Frost bunu açıkça belirtti, 100 Muhafazakar bunu açıkça ortaya koydu ama en önemlisi North Shropshire halkı da bunu yaptı” diye yazdı.

İngiltere topraklarında Brexit sonrası ticaret düzenlemeleri nedeniyle Kuzey İrlanda’nın (NI) ilk bakanı olarak istifa eden Arlene Foster, bunun büyük etkileri olduğunu söyledi. Foster, “Lord Frost’un Kabine’den istifası hükümet için büyük bir an ama NI için teslim olacağına inanan bizler için muazzam” dedi.

Basındaki diğer yorumlar

Johnson’ın eskiden muhabir ve köşe yazarı olarak çalıştığı Daily Telegraph gazetesi, Frost’un istifasına tepki gösteren bir başyazıda, Frost’un istifasını “cesur” ve “bu yönetimin tarihinde bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Bir başka Muhafazakar yanlısı yayın sayfası olan Sunday Times, ön sayfasında “PM için kriz derinleşiyor” manşetini yayımlarken, sağcı Daily Express, gelişmeyi,  “Boris’e bir darbe daha” başlığıyla verdi. 

En az 10 karakter gerekli